EAST1005RA0
DigiKey Part Number
1080-EAST1005RA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1080-EAST1005RA0CT-ND - Cut Tape (CT)
1080-EAST1005RA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST1005RA0
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red 626nm LED Indication - Discrete 2V 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EAST1005RA0 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
10mA
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
632nm
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.45mm
Lens Size
1.00mm x 0.50mm