EAST1005GA1
DigiKey Part Number
1080-EAST1005GA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1080-EAST1005GA1CT-ND - Cut Tape (CT)
1080-EAST1005GA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST1005GA1
Description
LED YLW-GRN CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Yellow-Green 574nm LED Indication - Discrete 2.05V 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EAST1005GA1 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
575nm
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.45mm
Lens Size
1.00mm x 0.50mm