1.5KE120A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4 672
Datasheet
Direct
In Stock: 1 224
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 575
Similar
Diotec Semiconductor
Comchip Technology
YAGEO
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
165V Clamp 9.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE120A
DigiKey Part Number
1.5KE120ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE120ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120A
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V