1.5KE120A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1.5KE120ATR-ND - Tape & Reel (TR) 1.5KE120ACT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE120A |
Description | TVS DIODE 102VWM 165VC DO201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 165V Clamp 9.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.2A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 102V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 114V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 165V |