5KP13CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 469
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 887
Comchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
21.5V Clamp 237.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP13CA-B
DigiKey Part Number
5KP13CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP13CA-B
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5KP13CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
237.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V