S6004DS2TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 629
Datasheet
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 763
STMicroelectronics
In Stock: 556
In Stock: 501
SCR 600 V 4 A Sensitive Gate Surface Mount TO-252 (DPAK)
S6004DS2TP
DigiKey Part Number
S6004DS2TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S6004DS2TP
Description
SCR 600V 4A TO-252 (DPAK)
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
6 mA
Packaging
Tube
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 30A
Voltage - Off State
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
2.5 A