RPA0G561MCN1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RPA0G561MCN1GS |
Description | CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 560 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RPA0G561MCN1GS Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 540 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 5.4 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance 560 µF | Height - Seated (Max) 0.461" (11.70mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 4 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |