UHW1C102MPD1TD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 77
Datasheet
Rubycon
In Stock: 5 198
In Stock: 507
Chemi-Con
In Stock: 480
Chemi-Con
In Stock: 157
Chinsan (Elite)
In Stock: 599
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHW1C102MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UHW1C102MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UHW1C102MPD1TTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1C102MPD1TD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHW1C102MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C