UKA0J102MPD1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UKA0J102MPD1TD |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UKA0J102MPD1TD Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ Low Frequency 420 mA @ 120 Hz |
Part Status Not For New Designs | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |