UKA0J102MPD1TD
DigiKey Part Number
493-4619-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4619-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKA0J102MPD1TD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKA0J102MPD1TD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C