UKA1C102MPD
DigiKey Part Number
493-15322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKA1C102MPD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKA1C102MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
560 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
644 mA @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C