UPJ0J102MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 3 326
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 8 331
Datasheet
Similar
In Stock: 228
Similar
In Stock: 178
Parametric Equivalent
In Stock: 978
Parametric Equivalent
Direct
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Upgrade
TDK
TDK
In Stock: 502
Chemi-Con
In Stock: 449
Chemi-Con
In Stock: 4
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPJ0J102MPD
DigiKey Part Number
UPJ0J102MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ0J102MPD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ0J102MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
820 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
950 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C