UUX1V330MCL6GS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 3 305
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 762
Datasheet
In Stock: 27 033
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 51
Würth Elektronik
In Stock: 896
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UUX1V330MCL6GS
DigiKey Part Number
493-9630-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUX1V330MCL6GS
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UUX1V330MCL6GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
125.25 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C