NSS1C201MZ4T3G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NSS1C201MZ4T3G |
Description | TRANS NPN 100V 2A SOT223 |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 2 A 100MHz 800 mW Surface Mount SOT-223 (TO-261) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NSS1C201MZ4T3G Models |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 500mA, 2V |
Mfr | Power - Max 800 mW |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Transition 100MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Transistor Type | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 100 V | Supplier Device Package SOT-223 (TO-261) |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 180mV @ 200mA, 2A | Base Product Number |