10ZLS1000MEFC8X16
DigiKey Part Number
1189-2560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10ZLS1000MEFC8X16
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
10ZLS1000MEFC8X16 Models
Ripple Current @ Low Frequency
726 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.21 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
48 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C