SEAF-50-01-S-08-1-RA-GP-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for SEAF-50-01-S-08-1-RA-GP-K-TR is not available
SEAF-50-01-S-08-1-RA-GP-K-TR
DigiKey Part Number
612-SEAF-50-01-S-08-1-RA-GP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-S-08-1-RA-GP-K-TR
Description
.050" SEARAY HIGH-SPEED HIGH-DEN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Pitch
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Number of Rows
8
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
High Density Array, Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
400
Height Above Board
0.511" (12.99mm)