SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
SEARAY
SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR
DigiKey Part Number
SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 400P R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-S-08-2-RA-GP-K-TR Models
Category
Number of Rows
8
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide, Mating Flange, Pick and Place
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Height Above Board
0.511" (12.99mm)
Number of Positions
400
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)