B41858C5108M000
DigiKey Part Number
495-B41858C5108M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C5108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 62mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41858C5108M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.396 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
62mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C