C3216X7R1C475K/8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 8 100
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 86 492
Datasheet
Upgrade
Similar
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
YAGEO
KYOCERA AVX
YAGEO
Similar
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C3216X7R1C475K/8
DigiKey Part Number
C3216X7R1C475K/8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X7R1C475K/8
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C3216X7R1C475K/8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)