FG18X7R1H104KNT00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 43 508
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 441
In Stock: 417
In Stock: 707
In Stock: 500
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG18X7R1H104KNT00
DigiKey Part Number
445-FG18X7R1H104KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG18X7R1H104KNT00
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG18X7R1H104KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)