44A0111-14-2-MX
DigiKey Part Number
844-44A0111-14-2-MX-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44A0111-14-2-MX
Description
HOOK-UP STRND 14AWG RED FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 AWG Hook-Up, Dual Wall Wire 19/27 Red 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.089" (2.26mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.0031" (0.080mm)
Series
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-81044 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/27
Spool Size
3399.0' (1036.0m)
Conductor Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Material
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 3 072 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HOOK-UP STRND 14AWG 600V RED