T9AS1L12-12
DigiKey Part Number
T9AS1L12-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AS1L12-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Current
77 mA
Coil Resistance
155 Ohms