RTE24005 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1111-RTE24005-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RTE24005 |
Description | RTE24005 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 5VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RTE24005 Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Coil Insulation Class F |
Packaging Box | Must Operate Voltage 3.5 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 0.5 VDC |
Mounting Type | Operate Time 8 ms |
Coil Voltage | Release Time 6 ms |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Rating (Current) 8 A | Contact Material Silver Nickel (AgNi) |
Switching Voltage 400VAC - Max | Approval Agency CQC, CSA, cURus, VDE |
Load - Max Switching 3200VA | Relay Type |
Coil Current 80.6 mA | Coil Resistance 62 Ohms |