RTE24005F is available for purchase but is not normally stocked.
New Product
Image for RTE24005F is not available
RTE24005F
DigiKey Part Number
1111-RTE24005F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24005F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 5VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RTE24005F Models
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Must Release Voltage
0.5 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
80.6 mA
Coil Resistance
62 Ohms