LMZ14202HEVAL/NOPB
DigiKey Part Number
LMZ14202HEVAL/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ14202HEVAL/NOPB
Description
EVAL BOARD FOR LMZ14202H
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LMZ14202H SIMPLE SWITCHER® 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
2A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
15V ~ 42V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Bulk
Frequency - Switching
400kHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
LMZ14202H
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
12V