EKMG250ELL102MJ20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1 395
Datasheet
Similar
In Stock: 893
Parametric Equivalent
In Stock: 482
Direct
Rubycon
Direct
Nichicon
Upgrade
Rubycon
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG250ELL102MJ20S
DigiKey Part Number
565-1311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG250ELL102MJ20S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMG250ELL102MJ20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.02 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C