EEU-FC1E102 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 306
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 479
Datasheet
In Stock: 5 034
In Stock: 17 606
In Stock: 756
Upgrade
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 893
Nichicon
Nichicon
In Stock: 516
In Stock: 157
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
FC12 SERIES
EEU-FC1E102
DigiKey Part Number
P10278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1E102
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC1E102 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.241 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.655 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C