ELXZ250ELL102MK20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1 395
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 893
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Direct
Panasonic Industry
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
TDK
Panasonic Industry
In Stock: 306
In Stock: 479
In Stock: 756
Nichicon
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
LXZ Series 20H, 12.5D
ELXZ250ELL102MK20S
DigiKey Part Number
565-1962-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ250ELL102MK20S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXZ250ELL102MK20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
996 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.66 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C