MAL215066102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
TDK
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
MAL215066102E3
DigiKey Part Number
MAL215066102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215066102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
949 mA @ 100 Hz
Impedance
37 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C