UPJ1E102MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 516
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1 662
Datasheet
In Stock: 157
In Stock: 2 302
Direct
TDK
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Upgrade
TDK
Chemi-Con
In Stock: 323
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1E102MHD
DigiKey Part Number
493-15619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1E102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1E102MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.43 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.66 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
48 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C