336AXZ050M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
KEMET
NextGen Components
Surge
Surge
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 6.029Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
336AXZ050M
DigiKey Part Number
1572-336AXZ050MTR-ND - Tape & Reel (TR)
1572-336AXZ050MCT-ND - Cut Tape (CT)
1572-336AXZ050MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
336AXZ050M
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
85 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
170 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.029Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C