URY1E102MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 516
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1 662
Datasheet
Similar
In Stock: 157
In Stock: 2 302
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 306
In Stock: 479
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URY1E102MHD
DigiKey Part Number
URY1E102MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URY1E102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URY1E102MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
770 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
885.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C