ECA-2AHG471 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
Nichicon
In Stock: 272
In Stock: 134
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 146
Rubycon
Chemi-Con
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ECA-2AHG471
DigiKey Part Number
P5850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AHG471
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-2AHG471 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
715 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.073 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C