108KXM010MLQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 248
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 489
In Stock: 513
TDK
Chinsan (Elite)
Nichicon
Nichicon
In Stock: 650
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 315mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
108KXM010MLQ
DigiKey Part Number
108KXM010MLQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
108KXM010MLQ
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
858 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
63 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
315mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C