EEU-FC0J102B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 2 936
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
Nichicon
In Stock: 228
In Stock: 178
Parametric Equivalent
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EEU-FC0J102B
DigiKey Part Number
P19628CT-ND - Cut Tape (CT)
P19628TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC0J102B
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC0J102B Models
Ripple Current @ Low Frequency
566.3 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
755 mA @ 100 kHz
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C