10YXG1000MEFCT78X20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 19 061
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 833
Parametric Equivalent
In Stock: 431
Parametric Equivalent
In Stock: 191
In Stock: 864
Würth Elektronik
In Stock: 751
Panasonic Industry
In Stock: 946
Chemi-Con
In Stock: 978
Chemi-Con
In Stock: 834
Chinsan (Elite)
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
10YXG1000MEFCT78X20
DigiKey Part Number
10YXG1000MEFCT78X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10YXG1000MEFCT78X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
10YXG1000MEFCT78X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
630 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
69 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C